niedziela, 21 czerwca 2015

2#Młot parowy z Francji.

AUF-1


DANE TECHNICZNE



  Po wycofaniu F3 przyszły 155 mm AUF-1, które po prostu wszystko umiały lepiej. Rozległa ochrona, automatyczny system ładujący i duża szybkostrzelność to wszystko tworzyło wspaniały system uzbrojenia. 

    F3 (na zdj.), która w latach60-tych 
i na początku lat 70-tych została wprowadzona do francuskich sił zbrojnych, miała liczne słabości. W 1972 r. pojawił się prototyp następcy, AUF-1 a już w 1977 r. dostępne były pierwsze modele. Wieża mieszcząca 155 mm haubice umieszczona została na gąsienicowym podwoziu czołgu AMX-30. Załoga pojazdu składa się z 4 osób: dowódcy, celowniczego i ładowniczego zajmujących stanowiska w wieży oraz kierowcy/mechanika zajmującego przednią część kadłuba. W przeciwieństwie do F3, hermetyczna obudowa i cienki pancerz chronią załogę i wrażliwe mechanizmy przed bronią masowego rażenia oraz pociskami broni maszynowej i artylerii.

Szybki, wszechstronny system

    Najistotniejsza część tego systemu uzbrojenia to długolufowa armato-haubica kal. 155 mm o długości lufy 39 kalibrów, z reaktywnym, dwukomorowym hamulcem wylotowym. Wieża wyposażona jest w elektrohydrauliczne mechanizmy obracania i pozycjonowania uzbrojenia który oferuję dużą elastyczność. Kąt podniesienia armaty w pionie o -4° do +66° i obrót 360° w płaszczyźnie poziomej, a dzięki napędowi hydraulicznemu potrzebuje 1 sekundy  na 10 stopni obrotu. Automatyczny system ładownia przyjmuje 42 pociski, a ponowny załadunek przez 4 żołnierzy trwa niecałe 15 min. Automatyczny układ dosyłający pozwala oddać 6 strzałów w 45 sekund lub 12 strzałów w 12 min. Do strzelania wykorzystywana jest amunicja konwencjonalna, odłamkowo-burząca o zasięgu 23,5 km oraz amunicja standardu NATO.

Kompletne wyposażenie

   Obok wcześniej wspomnianej osłony pancernej załoga miała do dyspozycji jeszcze uzbrojenia dodatkowe, wielkokalibrowy karabin maszynowy M2 HB kal. 12,7 mm montowany na obrotnicy przeciwlotniczej na wsporniku włazu dowódcy.

155 mm AUF-1 został wprowadzony nie tylko we Francji, ale także w armiach kilku państw sojuszniczych NATO, poza tym w Iraku 85 sztuk i w Arabii Saudyjskiej 51 sztuk. Zostały użyte w wojnie w Zatoce, pomiędzy Irakiem i Iranem, i tam, gdzie mogły dowieść swoich zalet.

Dwa otwierane włazy z dostępem do tylnej części wieżyczki z amunicją.


0 komentarze:

Prześlij komentarz