PT-91 Twardy
DANE TECHNICZNE
W Polsce przez wiele lat produkowany był na licencji rosyjskiej czołg "T-72M1". W oparciu o jego konstrukcje polski przemysł zbrojeniowy opracował w 1992 roku własny czołg, który trafił do produkcji pod oznaczeniem "PT-91 Twardy"
W czołgu PT-91 widać dążenie konstruktorów do zwiększenia wartości bojowej poprzez poprawę opancerzenia, siły ognia oraz możliwości przemieszczania się:
- na zewnętrznych powierzchniach wieży i kadłuba zamontowano segmenty pancerza reaktywnego polskiej konstrukcji ERAWA, rozpraszającego strumień pocisków kulminacyjnych oraz zmniejszającego głębokość penetracji rdzenia pocisków pod-kalibrowych
- wzmocniono dno kadłuba dla ochrony przed minami
- kadłub i wieże pokryto adsorberami mikro-falowymi zmniejszając prawdopodobieństwo wykrycia czołgu
- termiczna aparatura dymotwórcza i 24 wyrzutnie granatów dymnych w ciągu kilku sekund potrafią skryć pojazd przed wzrokiem przeciwnika
- czołg posiada system ostrzegania przed namierzania wiązką laserową i do przeciwdziałania, oraz wydajny układ przeciwpożarowy.
Nowoczesny, polskiej konstrukcji system kierowania ogniem DRAWA zapewnia możliwość prowadzenia ognia w dzień i w nocy. Uzbrojenie główne stanowi gładkolufowa armata kalibru 125 mm D-81T stabilizowana w dwóch płaszczyznach, z szybkim automatem ładowania oraz sprzężony z nią karabin maszynowy kalibru 7,62 mm i przeciw lotniczy karabin maszynowy kalibru 12,7 mm umocowany na obrotowej wieżyczce dowódcy. Specjalny lemiesz zamontowany w przedniej części kadłuba umożliwia samo okopywanie się pojazdu. Na czołgu można zamontować pojemnik z ładunkami wydłużonymi oraz trał przeciwminowy. W czołgu zamontowane są też urządzenia służące do ochrony załogi i wyposażenia wewnętrznego przed działaniem fali uderzeniowej, promieniowaniem radioaktywnym, gazami bojowymi i aerozolem bakteriologicznym oraz napalmem. Wyposażenie czołgu stanowi również zestaw do pokonywania przeszkód wodnych po dnie.
0 komentarze:
Prześlij komentarz