Independent
DANE TECHNICZNE
Nazwa "Independent" odnosi się do programu budowy czołgu którego idea powstała w wyniku doświadczenia z okresu I wojny światowej, według której, czołg powinien działać samodzielnie na polu walki bez wsparcia piechoty czy innych pojazdów.
W końcowej fazie I wojny światowej opracowano w Niemczech idee ciężkiego czołgu przełamania, którego uzbrojenie, opancerzenie oraz zdolności pokonywania okopów umożliwiłaby dokonywanie wyłomów w nieprzyjacielskich pozycjach obronnych. W 1918 roku trwały prace w Riebe-Kugellagerwerken przy budowie dwóch 150 t prototypów o gigantycznych rozmiarach, jednak oba zostały zniszczone przed kapitulacją. Owe "Groflkampfwagen K" miały posiadać załogę składającą się z 22 ludzi i uzbrojenie składające się z czterech szybkostrzelnych dział oraz 7 KM. Problemy transportowe miały być rozwiązane poprzez demontaż wykuszów z działami i transport koleją na specjalnych wagonach.
Pancernik czy czołg?
Na początku lat dwudziestych sięgnięto w Anglii ponownie do tej idei w nowej formie. Wpływ taktyki działania na morzu, na konstrukcję nowego pojazdu był bardzo wyraźny. Podczas ruchomej walki z wrogimi czołgami przewidywano dla "Independent" podobną rolę jaką spełniał na morzu ciężki okręt linowy. Według tych zaleceń firma Vickers w kresie 1925-1926 zbudowała pojazd wyposażony w 5 uzbrojonych, obrotowych wieżyczek. Pojazd był silnie uzbrojony w broń maszynową ponieważ wszystkie cztery boczne wieże wyposażone były w KM kal 7,7 mm. Jedynie kopulasta duża wieża środkowa miała zamontowane działo kal. 47 mm i sprzężony z nim KM kal 7,7 mm oraz wyposażona była w kopułę obserwacyjną dowódcy. Kontaktował się on z pozostałymi wieżami za pomocą tak zwanego laryngophonu, czyli rury głosowej. Pojazd posiadał słabe opancerzenie do 25 mm grubości oraz niewielką prędkość maksymalnie do 32 km/h. Czołg w czasie testów okazał się bardzo trudny w obsłudze. Był on poza tym bardzo kosztowny, gdyż jego budowa pochłonęła 77 tyś funtów szterlingów. Po wybudowaniu 2 egzemplarzy zrezygnowano z budowy seryjnej.
Ślepa uliczka
Firma Vickers-Armstrong zdając sobie sprawę, że nowe 16 t czołgi średnie wykazują wystarczająco dużą siłę bojową, i że w najbliższej przyszłości tworzyć będą kręgosłup nowoczesnych jednostek pancernych, zaprezentowała w 1928 roku prototyp średniego czołgu Tank Mk III. Czołg ten był właściwie zmniejszoną wersje Independent z podobnym uzbrojeniem, jednak zredukowano jego wagę poprzez zmniejszenie grubości pancerza do 14 mm. Jednak pojazd ten również nie trafił do produkcji seryjnej. Mimo wyraźnych zmian w koncepcji prowadzenia nowoczesnej wojny Brytyjczycy z uporem podejmowali jeszcze próby stworzenia tzw. czołgu przełamania.
0 komentarze:
Prześlij komentarz